از کدام برندهای تجهیزات پزشکی خرید کنیم ؟

کدام برند را انتخاب کنیم

با توجه به گسترش شرکت های تجهیزات پزشکی در دنیا، محدوده انتخاب دستگاه ها و ادوات پزشکی، بسیار وسیع شده است شاید کار ما به عنوان خریدار برای انتخاب برند مورد نظر کمی سخت شده باشد.

سالیان گذشته شاید انتخاب بین برندها دشواری خاصی نداشت ولی به مرور زمان که شرکت های تجهیزات پزشکی بسیار زیادی در اروپا، آسیا و آمریکا مشغول به فعالیت شدند، تنوع انتخاب برای کادر درمانی گسترش پیدا کرده است. از یک جنبه این افزایش برند، رقابت بین شرکت ها را بیشتر کرده و باعث بهبود کیفیت محصول نهایی می شود.

اما از طرفی این افزایش تعداد محصولات باعث گیج شدن ما به عنوان خریدار می گردد.

در این مقاله قصد داریم چند نکته کاملا کاربردی برای خرید دستگاه های پزشکی را مطرح کنیم که خرید شما با خیال راحت انجام شود.

چند نکته مهم در خرید تجهیزات پزشکی

اولین نکته مربوط به استانداردهای بین المللی دستگاه های پزشکی است. همه ما می دانیم دستگاه های پزشکی، مخصوصا دستگاه های کاشتنی استانداردهای خیلی سختی را باید گذرانده باشند که زیست پذیری آن ها با شرایط بدن اثبات شده باشد.

حتی در مورد دستگاه های پزشکی الکتریکی و غیر الکتریکی استانداردهایی وجود دارد که تعیین می کند هر دستگاه چه مشخصات حداقلی، برای سلامت بیمار، پزشک و کادر بیمارستانی داشته باشد.

خب شاید این سوال برای شما مطرح شود که چگونه می توان این استانداردها را تشخیص داد و ارزیابی کرد.

چگونه استانداردهای تجهیزات پزشکی را تشخیص دهیم؟

اداره ای با نام “اداره کل تجهیزات پزشکی”در ایران مسئولیت بررسی این استانداردها است و صلاحیت برند ها و شرکت ها را در سایت خود اعلام می کند.

قطعا مهندسان پزشکی بیمارستان ها و مراکز درمانی با این اداره و سایت آن آشنایی دارند ولی پزشکان که معمولا درگیر حیطه درمان هستند، شاید کمتر با این اداره ها سر و کار داشته باشند.

اهمیت این موضوع برای پزشکان زمانی مشخص می شود که برای مطب شخصی خودشان قصد خرید دستگاه یا ادوات پزشکی داشته باشند.

اجازه دهید با هم بررسی و استعلام یک دستگاه پزشکی را در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی بررسی کنیم.

نشانی وبسایت این اداره، آیمد دات آی آر است. یکی از برگه هایی که در سایت موجود است قسمت استعلام است. با باز کردن سربرگ دو قسمت مهم که برای ما به عنوان خریدار اهمیت دارد، “وارد کنندگان مجاز تجهیزات پزشکی” و “تولید کنندگان دارای پروانه ساخت” است.

از کدام برندهای تجهیزات پزشکی خرید کنیم ؟

بررسی روند تشخیص صلاحیت شرکت های تولید کننده

با ورود به این دو سربرگ می توان صلاحیت شرکت وارد کننده یا تولید کننده را بررسی کرد و محصولات و دستگاه هایی را که دارای استاندارد تایید شده هستند را شناسایی کرد.

فرض کنید متقاضی خرید “لوله ساکشن” هستیم. روند بررسی، به این صورت است که ابتدا بر روی تولیدکنندگان دارای پروانه ساخت کلیک می کنیم.

در صفحه باز شده، نام کالا یا گروه کالایی را انتخاب می کنیم و در انتها، برای اعتبارسنجی کد مورد نظر را وارد می کنیم و روی جستجو کلیک می کنیم.

شرکت های تولید کننده واجد صلاحیت

و سپس لیستی از تمام شرکت هایی که تولید کننده لوله ساکشن هستند به نمایش در خواهد آمد. سپس از قسمت مشاهده کالاها باید بررسی کنیم که آیا دستگاه های شرکت، ثبت اداره کل شده اند یا خیر و آیا پروانه ساخت آن ها اعتبار زمانی دارد.

از این روش حتی می توان برای جست جوی بین شرکت های مختلف تولید کننده هم استفاده کرد و بعد از پیدا کردن شرکت ها، با کلیک روی هر شرکت تولید کننده، مشخصات شرکت از جمله آدرس و شماره تماس آن ها را پیدا کرد.

شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی

بررسی روند صلاحیت شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی

به همین ترتیب، می توان این روند را برای شرکت های وارد کننده تجهیزات پزشکی نیز پیاده سازی کرد. به همین راحتی می توانیم از انتخاب برندهای خود اطمینان حاصل کنیم که آیا دستگاه و محصولات پزشکی استاندارد لازم را دارند یا خیر.

واردکنندگان تجهیزات پزشکی

در فیلم زیر تمامی این مراحل را با هم به صورت کامل بررسی خواهیم کرد. پس حتما این فیلم را مشاهده بفرمایید.

کدام شرکت تجهیزات پزشکی را انتخاب کنیم؟

تا اینجا موفق شدیم شرکت هایی که واجد صلاحیت لازم هستند را پیدا کنیم. اما آیا لزوما هر شرکتی که واجد صلاحیت است، خدمات خوبی هم ارائه می کند.

قبل از اینکه در مورد این مسئله صحبت کنیم لازم است بدانیم هیچ شرکتی در دنیا وجود ندارد که مشتری ناراضی نداشته باشد. چه شرکت بزرگ و چند صد کارمنده باشد و یا یک شرکت کوچک سه یا چهار نفره.

دانستن همین نکته مشخص می کند که در حیطه تجهیزات پزشکی نیز روال به همین صورت است. بنابراین خوب است بدانیم که از هر شرکتی خرید می کنیم یک تعدادی از مشتریان آن ها ناراضی هستند. اما مهم درصد افراد ناراضی است.

برای اینکه یک خرید خوب و مطمئن داشته باشید پیشنهاد می کنیم، لیستی از مراکز نصب و مشتریان شرکت را تقاضا کنید. این یک روند معمول است و اصلا تقاضای عجیبی نیست.

معمولا تمام شرکت های تجهیزات پزشکی مخصوصا شرکت های تولیدکننده و یا وارد کننده دستگاه های سرمایه ای، لیست مراکز نصب خود را دارند و شما هم به عنوان مشتری می توانید لیست مراکز نصب را تقاضا کنید.

اگر پزشک یا دانشجوی رشته پزشکی هستید حتما مقاله مهارت های ارتباطی پزشکی-سفید شدن مغز را هم مطالعه کنید. (مخصوص استاژرها، انترن ها و اساتید دانشگاهی رشته های پزشکی)

قانون ۲۰ درصد مشتریان ناراضی

بعد از گرفتن لیست، به صورت رندم با ۱۰ نفر از مشتریان شرکت، ارتباط برقرار کنید. اگر تعداد مشتریانی که از خدمات شرکت رضایت دارند بالای ۸ نفر باشد، نشان دهنده عملکرد فوق العاده شرکت است ولی هرچه این تعداد کمتر شود، نشان از ضعف شرکت دارد.

آمار نارضایتی از شرکت های تجهیزات پزشکی

پیشنهاد می کنم اگر تعداد مشتریان ناراضی شرکت از ۵ نفر بیشتر بود، حتما با دقت بیشتری خرید خود را انجام دهید. شاید از خرید خود در آینده ضربه بخورید.

از شما بسیار سپاسگزارم که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم نکاتی که در این مقاله بررسی کردیم، برای شما عزیزان مفید و کاربردی باشد و خریدهای خوبی را تجربه کنید.

در صورتی که تمایل داشتید می توانید، تجربیات خرید خود را در قسمت دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید. فقط خواهشی که داریم این است که از شرکت و یا برند خاصی اسم نبرید.

نشانی سایت اداره کل تجهیزات پزشکی: imed

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 27 فروردین 1399 / 11:12 قبل از ظهر

    امتیاز بینندگان:۱ ستاره

  • ناشناس 22 آذر 1398 / 5:32 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۳ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.