ام آر آی

ام آر آی جیست؟

ام آر آی چیست؟

ام آر آی از واژه انگلیسی MRI و مخفف واژه Magnetic Resonance Imageing است که یکی از روش های جدید تصویربرداری از بافت های بدن می باشد که مشکلات تصویربرداری با اشعه ایکس را نداشته و بسیار ایمن تر است.

نحوه کارکرد ام آر آی

ام آر آی، از یک میدان بسیار قوی مغناطیسی برای تصویربرداری از بافت های انسان استفاده می کند. اساس کار دستگاه بر مبنای حرکت های چرخشی (اسپینی) اتم های هیدروژن موجود در بدن ایجاد می شود.

ام آر آی اصول بسیار پیچیده و محاسبات بسیار سنگینی دارد که دانستن آن ها شاید جالب باشد ولی شاید به عنوان بیمار از ما دردی را دوا نکند.

در این مقاله به دنبال این نیستیم که به شما صرفا اطلاعاتی بدهیم که هیچ کمکی به استرس شما از انجام یک آزمایش ام آر آی نکند. بلکه هدف ما دقیقا اطلاعاتی است که بسیار در آرامش یافتن قلب شما کمک می کند. بنابراین با ما همراه باشید تا اطلاعاتی از دستگاه را بدانید که واقعا کاربردی است.

چرا پزشکان ام آر آی می نویسند؟

MRI امروزه یک روش تصویربرداری جدید و کاملا ایمن است که در بسیاری از موارد توسط پزشکان تجویز می شود. از کاربردهای آن می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • التهاب یا عفونت در یک بافت
 • بیماری های مرتبط با تخریب بافت
 • سکته مغزی
 • اختلالات اسکلتی- عضلانی
 • انواع و اقسام تومورها
 • موارد مشکوکی که در برخی بافت ها مشاهده می شود

خیلی جالب است بدانیم که دقت و کیفیت تصاویر MRI به اندازه دستگاه های سی تی اسکن بالا است و از این بابت هیچ نقص و کمبودی وجود ندارد. به علاوه از زمانی که دستگاه های ام آر آی معرفی شدند تقریبا هیچ عارضه منفی یافت نشده است زیرا از امواج RF که کاملا بی خطر هستند استفاده می شود.

شماتیک دستگاه ام آر آی
شماتیک دستگاه ام آر آی

ام آر آی یک روش ایمن اما ….

همان طور که قبلا نیز بررسی کردیم ام آر آی یک روش کاملا ایمن است اما این ایمنی مستلزم رعایت برخی نکات است که حتما باید توسط پزشک و بیمار مورد توجه قرار گیرد که این ایمنی به صورت کامل، تضمین شود.

برای اینکه ایمنی بیمار و پزشک در این دستگاه رعایت شود، باید بدانیم که ام آر آی شبیه یک آهنربای بسیار بزرگ و قوی است که وجود هرگونه فلز در کار و تصویربرداری آن ایجاد اختلال می کند.

بنابراین مواردی که لازم است هم بیمار و هم پزشک به آن کاملا توجه داشته باشند عبارتند از:

 • عدم وجود هیچ گونه وسیله فلزی در اتاق MRI
 • خارج کردن ساعت و زیور آلات از بدن بیمار
 • بیرون گذاشتن عینک و کارت بانکی
 • عدم وجود ایمپلنت در داخل بدن بیمار
 • گیره ها و سنجاق های مو که احتمال دارد فلزی باشد
 • خارج کردن کمربند یا کفشی که فلز در آن به کار رفته
 • کلید، سکه یا خودکار فلزی به هیچ وجه نباید استفاده شود
 • بیرون گذاشتن تلفن همراه
 • خارج کردن سمعک
 • عدم وجود پیس میکر در بدن بیمار
 • و به طور کلی هیچ وسیله فلزی چه در داخل بدن بیمار چه خارج آن نباید باشد

یک تجربه آموزنده از انجام ام آر آی

یکی از دوستان من تعریف می کرد که برای یکی از آشنایانش در یکی از تصویربرداری های ام آر آی، گردنبندی که فکر می کرد فلزی نیست را باز نکرده بود. در شروع تصویربرداری گرنبند از گردن بیمار، پاره شد و با شدت به سمت بالا پرتاب شد.

پس لطفا بسیار مراقب این نکات باشیم زیرا توجه نکردن به این نکات عواقب خطرناکی خواهد داشت. هم برای بیمار، هم برای پرسنل و هم هزینه بالای تعمیر که چون دستگاه سرمایه ای است، هزینه تعمیر آن نیز بسیار بالا خواهد بود و زمان تعمیر آن هم معمولا چندین روز طول خواهد کشید.

اما به طور معمول در مراکز تصویربرداری ام آر آی، توسط کادر پزشکی، از بیمار تمام لباس ها تحویل گرفته می شود و یک لباس ساده ی بیمار که تمام پارچه است داده می شود که احتمال این گونه خطرات را تا حد زیادی کاهش می دهد.

بنابراین هنگامی که برای تصویربرداری ام آر آی مراجعه می کنیم، از اینکه بایستی لباس هایمان را تحویل دهیم هراسی نداشته باشیم و بدانیم انجام ام آر آی که در ادامه، روند آن را توضیح خواهیم داد، به راحتی انجام می گیرد.

اتاق ام آر آِی
نمایی از یک اتاق ام آر آی

مراحل انجام تصویربرداری MRI

بعد از تحویل دادن لباس ها و گرفتن روپوش های مختص ام آر آی، که لباس های خیلی ساده و معمولا بدون دکمه هستند، پرسنل پزشکی از شما خواهند خواست که بر روی تخت دراز بکشید و تا جایی که امکان دارد در هنگام تصویربرداری بی حرکت باقی بمانید.

دلیل اینکه باید ثابت باشید و حرکت نکنید به این خاطر است که آرتیفکت های (درست نما) حرکتی در تصویر ایجاد نشود و تصویر سالم و با کیفیتی به دست پزشکان برسد.

تا یادم نرفته یک نکته خیلی مهم، معمولا اتاق های ام آر آی خیلی سرد هستند و شاید حس بدی به شما دست بدهد که چرا این اتاق اینقدر سرد است. دلیل این قضیه به این علت است که دستگاه های MRI گرمای بسیار زیادی تولید می کنند و برای اینکه بتوان دستگاه را خنک نگه داشت از سیستم های خنک کننده بسیار قوی استفاده می شود که سرمای اتاق هم به این خاطر است.

پس اگر احساس سرما کردید حتما به پرسنل پزشکی اطلاع دهید تا یک پتو یا لحاف نازک بر روی شما بیندازند تا سرما نخورید.

حین انجام ام آر آی

زمانی که بر روی تخت دراز می کشیم، توسط یک ریل به صورت الکتریکی به داخل تونل ام آر آی هدایت خواهیم شد. در حین انجام تصویربرداری، که معمولا بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه زمان می برد و حتی بسته به تصویری که مورد نظر پزشک است، شاید تا یک ساعت هم به طول بیانجامد، لازم است تا جایی که امکان دارد ثابت باشیم و تنها نفس های معمولی و آرامی بکشیم.

در طول انجام ام آر آی، دستگاه صداهای زیادی تولید می کند که نباید باعث نگرانی ما شود و هیچ مشکلی وجود ندارد. البته در برخی مراکز، گوشی های مخصوص جهت اینکه اینکه صدای دستگاه آزار دهنده نباشد، داده می شود.

نکته پایانی در ارتباط با MRI

نکته پایانی اینکه، اتاق ام آر آی یک اتاق کاملا ایزوله است و هیچ گونه امواج مغناطیسی وارد یا خارج نمی شود. بنابراین، زمانی که دستگاه شروع به کار می کند، در اتاق تنها هستیم و کادر پزشکی در اتاقی خارج از اتاق MRI، تصاویر را بر روی کامپیوتر ثبت می کنند و کاملا از پشت یک شیشه بزرگ می توانیم آن ها را ببینم و اگر مورد خاصی پیش بیاید، معمولا یک میکروفن در اتاق کار گذاشته شده که صدای ما را به اتاق کنترل، منتقل می کند.

اتاق فرمان ام آر آی
اتاق مخصوص ام آر آی

اگر بین دوستان و آشنایان شما، افرادی هستند که می بایست این تصویربرداری را انجام دهند لطفا این مطلب را با آن ها به اشتراک بگذارید تا بتوانند مغز خزنده خود را آرام کنند و تپش قلب بالای خودشان را کنترل کنند.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
 • ناشناس 10 دی 1398 / 11:57 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • ناشناس 25 آذر 1398 / 11:07 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۱ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.