الکتروانسفالوگرام (EEG) چیست؟

0
85

شاید به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره آزمون الکتروانسفالوگرام ، مقداری نسبت به انجام آن استرس داشته باشیم، با دانستن موارد و نکات مهم و ضروری درباره چگونگی انجام آزمایش، نحوه ی کار دستگاه، احساس بیمار در حین تست، مدت زمان انجام آزمایش و انواع مختلف دستگاه، می توان استرس قبل از انجام آزمایش را کاهش داد و آن را با روحیه ی بهتری انجام داده تا به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

با خواندن این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد تا با روحیه ای بهتر و بدون استرس به این آزمایش بروید.

EEG یا الکتروانسفالوگرام یا به زبان عامیانه همان نوار مغز یک آزمایش است که سیگنال های الکتریکی مغز را ثبت می کند. الکترود ها یا سنسورهایی که روی پوست سر قرار می گیرند سیگنال ها را شناسایی می کنند و آنها را به یک دستگاه چاپگر که فعالیت را ثبت می کند ارسال می کند.

الکترود ها امواج الکتریکی مغز را تجزیه و تحلیل می کنند و سیگنال هایی را به کامپیوتر می فرستند تا نتایج را ثبت کند.

الکتروانسفالوگرام

امواج الکتریکی در دستگاه ثبت EEG مانند خطوط موجی با قله ها و دره ها می باشند. این خطوط اجازه می دهد تا پزشکان به سرعت بتوانند الگوهای غیر طبیعی احتمالی موجود را ازیابی کنند. هر گونه بی نظمی ممکن است نشانه ای از تشنج یا سایر اختلالات مغزی باشد.

 EEG چه چیزی را نشان می دهد؟

الکتروانسفالوگرام، الکتریسیته ی تولیدی توسط مغز را اندازه گیری می کند اما افکار یا احساسات را می تواند اندازه گیری کند و هیچ گونه الکتریسیته ای را به مغز ارسال نمی کند.

اغلب برای تعیین نوع و منشأ تشنج استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر اختلال تشنج دارید، EEG می تواند نشان دهد فعالیت غیرطبیعی در مغز از کجا نشات گرفته است و می تواند تشنج های متمرکز یا غیر متمرکز را تشخیص دهد.

 EEG فقط برای تشخیص الگوهای خاصی از صرع مفید است. اگر الگوهای درست شناسایی نشوند، باید انواع دیگر الکتروانسفالوگرام از قبیل مانیتورینگ سیار و یا ویدئو EEG را انجام دهید. در ادامه درباره انواع مختلف الکتروانسفالوگرام بیشتر توضیح خواهیم داد.

EEG همچنین می تواند امواج غیر طبیعی مغز را پس از آسیب مغزی، سکته مغزی یا تومور مغزی تشخیص دهد. شرایط دیگر مانند سرگیجه، سردرد، بیماری های روانی و مشکلات خواب ممکن است الگوهای مغزی غیر طبیعی را نشان دهند. همچنین می تواند برای تایید مرگ مغزی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

EEG

آماده سازی قبل و حین آزمون الکتروانسفالوگرام (EEG)

 شب قبل از آزمون، موهای خود را بشویید. و از ژل یا مواد حالت دهنده مو استفاده نکنید.

تکنسین های تخصصی، EEG را در بیمارستان ها، مطب پزشکان و آزمایشگاه ها اجرا می کنند. آزمایش معمولا برای تکمیل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و شامل مراحل زیر می شود:

به پشت بر روی تخت دراز می کشید.

تکنسین، سر شما را اندازه گیری کرده و محل قرارگیری الکترود ها را علامت گذاری می کند. این لکه ها به الکترود ها کمک می کند ثبت اطلاعات را با کیفیت بهتری داشته باشند و با یک کرم مخصوص نیز پاک می شوند.

تکنسین، ژل چسبنده ای را روی ۱۶ تا ۲۵ الکترود قرار می دهد و آنها را به لکه های روی پوست متصل می کند.

هنگامی که آزمایش شروع می شود، الکترود ها سیگنال های الکتریکی را از مغز به دستگاه ثبت ارسال می کنند. این دستگاه پالس های الکتریکی را به الگوهای بصری تبدیل می کند که در یک صفحه نشان داده می شود. کامپیوتر این الگوها را ذخیره می کند.

تکنسین ممکن است به شما دستور دهد تا برخی از موارد را زمانی که آزمون در حال اجراست، انجام دهید. ممکن است از شما درخواست شود همچنان در حالت دراز کشیده بمانید، چشمان خود را ببندید، نفس عمیق بکشید یا به تصاویر محرک (مانند نور چشمک زن یا یک عکس) نگاه کنید. این کار ها باعث تغییرات در الگوهای موج مغز می شوند.

بیمار آزمون دهنده

احساس بیمار حین انجام تست

پس از اتمام آزمایش، تکنسین الکترودها را از روی سرتان برمیدارد و سر را شستشو می دهد. ممکن است برای تمیز کردن ژل، مجبور باشید در منزل نیز از استون (پاک کننده لاک ناخن) استفاده کنید.

اگر ثبت الکتروانسفالوگرام را در شب انجام داده باشید، نباید رانندگی کنید و باید از کسی بخواهید تا شما را به خانه ببرد.

در طول آزمایش، الکتریسیته ی بسیار کمی بین الکترود و پوست شما در جریان است، بنابراین مقدار کمی احساس ناراحتی خواهید داشت.

در برخی موارد، فردی ممکن است یک تست الکتروانسفالوگرام ۲۴ ساعته داشته باشد. این تست ها برای ثبت فعالیت تشنج از ویدیو استفاده می کنند. EEG ممکن است ناهنجاری ها را حتی در صورتی که تشنج در طول آزمون رخ ندهد نشان دهد. با این حال، اما همیشه ناهنجاری های گذشته که مربوط به تشنج باشند را نشان نمی دهد.

آیا باورتان می شود کسی با شکستن قولنج گردن خود دچار سکته مغزی شود؟ حتما مقاله سایت ما را در این باره مطالعه بفرمایید. شکستن قولنج گردن و سکته مغزی: ارتباطی وجود دارد؟

چه مدت پس از تشنج، EEG قادر به تشخیص آن است؟

ارزش EEG این است که ضایعات کانونی را می تواند تشخیص دهد یا عود کردن دوباره تشنج را می تواند پیش بینی کند و یک سندرم خاص صرع را نشان می دهد.

هنگامی که در عرض ۲۴-۴۸ ساعت پس از اولین تشنج، الکتروانسفالوگرام انجام گیرد، اختلالات قابل توجهی را در ۷۰٪ موارد می تواند نشان دهد.

تفسیر نتایج

نتایج عادی:

فعالیت الکتریکی در مغز به عنوان الگوی امواج در EEG ظاهر می شود. سطوح مختلف آگاهی، مانند خواب و بیداری، طیف خاصی از فرکانس های امواج را در هر ثانیه تولید می کند که به طور طبیعی در نظر گرفته می شوند.

به عنوان مثال، الگوهای موج وقتی که بیدار باشید سریعتر از هنگام خواب حرکت می کنند. EEG نشان می دهد که فرکانس امواج یا الگوها، طبیعی است یا خیر. فعالیت طبیعی معمولا به معنی عدم وجود اختلال در مغز است.

نوار مغز

نتایج غیر عادی:

نتایج غیر طبیعی EEG ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

• صرع یا دیگر اختلالات تشنجی

• خونریزی غیرطبیعی

• اختلال خواب

• انسفالیت (تورم مغز)

• تومور

• بافت مرده به دلیل انسداد جریان خون

• میگرن

• سوء مصرف الکل یا مواد مخدر

• جراحات سر

بسیار مهم است که نتایج آزمایشات را با پزشکتان مورد بحث قرار دهید. قبل از بررسی نتایج، سوالاتی را که ممکن است بخواهید بپرسید، بنویسید. در صورتی که در مورد نتایج آزمایش، چیزی را متوجه نشدید حتما از پزشک درباره آنها بپرسید.

انواع مختلف الکتروانسفالوگرام

راه های مختلفی برای انجام EEG وجود دارد:

EEG استاندارد در مطب انجام می شود و معمولا یک ساعت طول می کشد. از شما ممکن است خواسته شود که آزمایش را در حالی انجام دهید که شب قبل فقط ۴ ساعت خوابیده باشید.

 امواج غیر طبیعی مغز ممکن است در هنگام خستگی بدن یا استرس ظاهر شود. این آزمون معمولا ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. ممکن است دستورالعمل خاصی در رابطه با اجتناب از خوردن غذا، نوشیدنی و داروهایی خاص نیز به شما داده شود.

کلاه EEG

EEG سیار شامل پوشیدن یک دستگاه ثبت EEG پرتابل بر روی کمربند و ثبت آن به مدت چند روز یا هفته است. ثبت نوار مغز همراه با ثبت فعالیت های روزمره و دوز دارو مصرفی و ارائه آنها به پزشک کمک می کند تا مشکلات شما بهتر تشخیص داده شود.

نظارت تصویری EEG در مراکز تخصصی برای بیماران مبتلا به تشنج های مکرر یا اختلالات خواب در دسترس است. بیمار در بیمارستان می ماند و توسط EEG و یک دوربین فیلم برداری نظارت می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا در طول تشنج، بیمار را مشاهده کند تا رفتار فیزیکی او همزمان با نوار مغز مورد نظارت قرار گیرد.

امیدواریم با خواندن این مقاله به کاهش استرس شما برای انجام این تست و انجام این کار با روحیه ای بهتر کمک کرده باشیم.

دانلود رایگان کتاب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید