الکتروانسفالوگرام (EEG) چیست؟

الکتروانسفالوگرام

شاید به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره آزمون الکتروانسفالوگرام ، نسبت به انجام آن استرس داشته باشیم اما با دانستن نکات مهم و ضروری درباره چگونگی انجام آزمایش، نحوه ی کار دستگاه، احساس بیمار در حین آزمایش، مدت زمان انجام و انواع مختلف این دستگاه، می توانیم استرس قبل از انجام آزمایش را کاهش دهیم.

با خواندن این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد تا با روحیه ای بهتر و بدون استرس این آزمایش را انجام دهید.

EEG یا الکتروانسفالوگرام و به زبان عامیانه همان نوار مغز آزمایشی است که سیگنال های الکتریکی مغز را ثبت می کند. الکترود ها یا سنسورهایی که روی پوست سر قرار می گیرند سیگنال ها را شناسایی می کنند و آنها را به یک دستگاه چاپگر که فعالیت را ثبت می کند ارسال می کند.

الکترود ها امواج الکتریکی مغز را تجزیه و تحلیل می کنند و سیگنال هایی را به کامپیوتر می فرستند تا نتایج را ثبت کند.

الکتروانسفالوگرام

امواج الکتریکی در دستگاه ثبت EEG مانند خطوط موجی با قله ها و دره ها می باشند. این خطوط اجازه می دهد تا پزشکان به سرعت بتوانند الگوهای غیر طبیعی احتمالی موجود را ازیابی کنند. هر گونه بی نظمی ممکن است نشانه ای از تشنج یا سایر اختلالات مغزی باشد.

 EEG چه چیزی را نشان می دهد؟

الکتروانسفالوگرام، الکتریسیته ی تولیدی توسط مغز را اندازه گیری می کند اما افکار یا احساسات را نمی تواند اندازه گیری کند و هیچ گونه الکتریسیته ای را به مغز ارسال نمی کند.

اغلب این دستگاه برای تعیین نوع و منشأ تشنج استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر بیماری اختلال تشنج داشته باشد، EEG می تواند فعالیت غیرطبیعی در مغز را تشخیص دهد و منشا آن را نیز مشخص می کند. به علاوه می تواند تشنج های متمرکز یا غیر متمرکز را تشخیص دهد.

 EEG فقط برای تشخیص الگوهای خاصی از صرع مفید است. اگر الگوهای درست شناسایی نشوند، باید انواع دیگر الکتروانسفالوگرام از قبیل مانیتورینگ سیار و یا ویدئو EEG را انجام داد. در ادامه درباره انواع مختلف الکتروانسفالوگرام بیشتر توضیح خواهیم داد.

EEG می تواند امواج غیر طبیعی مغز را پس از آسیب مغزی، سکته مغزی یا تومور مغزی تشخیص دهد. شرایط دیگر مانند سرگیجه، سردرد، بیماری های روانی و مشکلات خواب ممکن است الگوهای مغزی غیر طبیعی را نشان دهند. همچنین می تواند برای تایید مرگ مغزی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

EEG

آماده سازی قبل از انجام آزمون الکتروانسفالوگرام (EEG)

 اگر قرار است آزمون الکتروانسفالوگرافی را انجام دهید، حتما شب قبل از آزمایش، موهای خود را بشویید و نباید از ژل یا مواد حالت دهنده مو استفاده کنید.

تکنسین های تخصصی، EEG را در بیمارستان ها، مطب پزشکان و آزمایشگاه ها انجام می دهند. آزمایش معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد و شامل مراحل زیر می شود:

 • ابتدا باید به پشت بر روی تخت دراز بکشیم.
 • تکنسین، سر ما را اندازه گیری کرده و محل قرارگیری الکترود ها را علامت گذاری می کند. این علائم به تکنسین کمک می کند تا الکترود ها را در محل درستی قرار دهد و ثبت اطلاعات با کیفیت بهتری انجام خواهد شد و با یک کرم مخصوص نیز پاک می شوند.
 • تکنسین، ژل چسبنده ای را روی ۱۶ تا ۲۵ الکترود قرار می دهد و آنها را به علائم نشانه گذاری شده روی پوست متصل می کند.

انجام آزمون الکتروانسفالوگرام (EEG)

هنگامی که آزمایش شروع می شود، الکترود ها سیگنال های الکتریکی را از مغز به دستگاه ثبت ارسال می کنند. این دستگاه پالس های الکتریکی را به الگوهای بصری تبدیل می کند که در یک صفحه، نشان داده می شود. کامپیوتر این دستگاه، الگوها را ذخیره می کند.

تکنسین ممکن است به ما دستور دهد تا برخی از موارد را زمانی که در حال انجام آزمایش هستیم، اجرا کنیم.

برای مثال ممکن است از ما درخواست شود در همان حالت دراز کشیده، چشمان خود را ببندیم، نفس عمیق بکشیم یا به تصاویر محرک (مانند نور چشمک زن یا یک عکس) نگاه کنیم. این کار ها باعث تغییرات در الگوهای موج مغز می شوند.

بیمار آزمون دهنده

احساس بیمار حین انجام تست

پس از اتمام آزمایش، تکنسین الکترودها را از روی سرمان برمی دارد و سر را شستشو می دهد. ممکن است برای تمیز کردن ژل، مجبور باشیم در منزل نیز از استون (پاک کننده لاک ناخن) استفاده کنیم.

نکته داخل پرانتزی: اگر ثبت الکتروانسفالوگرام را شب انجام داده باشیم، نباید رانندگی کنیم و باید از کسی بخواهیم تا مما را به خانه برساند.

در طول آزمایش، الکتریسیته ی بسیار کمی بین الکترود و پوست در جریان است، بنابراین مقدار کمی احساس ناراحتی نیز طبیعی خواهد بود.

در برخی موارد، بیماری ممکن است یک آزمایش الکتروانسفالوگرفی ۲۴ ساعته داشته باشد. این تست ها برای ثبت فعالیت تشنج استفاده می شوند. EEG ممکن است ناهنجاری ها را حتی در صورتی که تشنج در طول آزمون رخ ندهد نشان دهد. با این حال، ممکن است ناهنجاری های مربوط به تشنج را نشان ندهد.

آیا باورتان می شود کسی با شکستن قولنج گردن خود دچار سکته مغزی شود؟ حتما مقاله سایت ما را در این باره مطالعه بفرمایید. شکستن قولنج گردن و سکته مغزی: ارتباطی وجود دارد؟

چه مدت پس از تشنج، EEG قادر به تشخیص آن است؟

ارزش EEG در تشخیص ضایعات کانونی است. به علاوه می تواند عود کردن دوباره تشنج را پیش بینی کند و یک سندرم خاص صرع را نشان دهد.

هنگامی که در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از اولین تشنج، الکتروانسفالوگرام انجام گیرد، اختلالات قابل توجهی را در ۷۰٪ موارد نشان می دهد.

تفسیر نتایج

نتایج عادی:

فعالیت الکتریکی در مغز به عنوان الگوی امواج در EEG ظاهر می شود. سطوح مختلف آگاهی، مانند خواب و بیداری، طیف خاصی از فرکانس های امواج را در هر ثانیه تولید می کند که به طور طبیعی در نظر گرفته می شوند.

به عنوان مثال، الگوهای موج وقتی که بیدار باشیم سریعتر از زمان خواب، حرکت می کنند. EEG نشان می دهد که فرکانس امواج یا الگوها، طبیعی است یا خیر. فعالیت طبیعی معمولا به معنی عدم وجود اختلال در مغز است.

نوار مغز

نتایج غیر عادی:

نتایج غیر طبیعی EEG ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • صرع یا دیگر اختلالات تشنجی
 • خونریزی غیرطبیعی
 • اختلال خواب
 • انسفالیت (تورم مغز)
 • تومور
 • بافت مرده به دلیل انسداد جریان خون
 • میگرن
 • سوء مصرف الکل یا مواد مخدر
 • جراحات سر

بسیار مهم است که نتایج آزمایش را با پزشک معالجمان در میان بگذاریم و قبل از مراجعه به پزشک، سوالاتی را که در ذهن داریم بپرسیم.

انواع مختلف الکتروانسفالوگرام

راه های مختلفی برای انجام EEG وجود دارد:

EEG استاندارد که در مطب انجام می شود و معمولا یک ساعت طول می کشد. ممکن است از بیمار خواسته شود که آزمایش را در حالی انجام دهد که شب قبل فقط ۴ ساعت خوابیده باشد.

علت این موضوع آن است که امواج غیر طبیعی مغز ممکن است در هنگام خستگی بدن یا استرس ظاهر شود. این آزمون معمولا ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد. ممکن است دستورالعمل خاصی در رابطه با اجتناب از خوردن غذا، نوشیدنی و داروهایی خاص نیز به بیمار داده شود.

کلاه EEG

EEG سیار شامل پوشیدن یک دستگاه ثبت EEG پرتابل بر روی کمربند و ثبت آن به مدت چند روز یا چند هفته است. ثبت نوار مغز همراه با ثبت فعالیت های روزمره و دوز داروی مصرفی و ارائه آنها به پزشک کمک می کند تا مشکلات بیمار، بهتر تشخیص داده شود.

نظارت تصویری EEG در مراکز تخصصی برای بیماران مبتلا به تشنج های مکرر یا اختلالات خواب در دسترس است. بیمار در بیمارستان بستری می شود و توسط EEG و یک دوربین فیلم برداری نظارت می شود. این فرایند به پزشک اجازه می دهد تا در طول تشنج، بیمار را مشاهده کند تا رفتار فیزیکی او همزمان با نوار مغز مورد نظارت قرار گیرد.

امیدواریم با خواندن این مقاله به کاهش استرس شما برای انجام این آزمایش و انجام راحت تر آن کمک کرده باشیم.

مجتبی عبدی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • ناشناس 6 شهریور 1399 / 4:01 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • محمدرضا صادقي 29 مرداد 1399 / 1:14 بعد از ظهر

  سلام.وقت شما بخیر.من یه لیست از توان مصرفی تجهیزات پزشکی میخواستم.شما میتونین تو این زمینه بم کمک کنید.ممنون

  • اميرعلی تولايی 29 مرداد 1399 / 7:49 بعد از ظهر

   سلام و وقت بخیر خدمت شما
   توان مصرفی تجهیزات پزشکی به طور کلی به المان هایی که در آن دستگاه استفاده شده بستگی دارد. این محدوده بسیار وسیع هست و نمی توان به طور کلی در مورد آن قضاوت کرد. اگر در حال طراحی و ساخت یک وسیله پزشکی هستید، قطعا از المان هایی استفاده می کنید که توان مصرفی شان مشخص هست و جمع توان مصرفی المان ها در نهایت توان مصرفی خروجی رو مشخص می کنه و با توجه به اون شما باید از منبع تغذیه مناسب استفاده کنید. این منبع تغذیه می تونه باتری باشه ( مثل فشارسنج ها، دستگاه های الکتروشکوک پرتابل و … ) و یا می تونه منبع تغذیه بسیار بزرگ، حجیم و با توان بالا باشه ( مثل دستگاه های ام آر آی و سی تی اسکن)
   امیدوارم تونسته باشم در این زمینه به شما کمک کرده باشم. باز اگر موردی بود، من در خدمتتون هستم

 • ناشناس 4 آذر 1398 / 9:59 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۴ ستاره

 • اميرعلی تولايی 12 مهر 1398 / 6:52 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.