افزایش انگیزه کارکنان بیمارستان

انگیزه کارکنان بیمارستان

در این مقاله قصد داریم در رابطه با روش های افزایش انگیزه کارکنان مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم که می توانید با رعایت و عمل کردن به آن ها به افزایش بهره وری کارکنان و کارمندان مراکز خدمات درمانی و بیمارستانی خود کمک کنید.

راه حل هایی که در این مقاله اشاره می کنیم در مطب های پزشکان و برای انگیزه بخشی به منشی مرکز شما نیز قابل استفاده است. پس به این نکات از دید افزایش انگیزه کاری منشی مرکز خود نیز توجه داشته باشید.

آموزش کارکنان راه حلی برای افزایش انگیزه

یکی از اصلی ترین و مهمترین روش های افزایش انگیزه برای کارکنان، آموزش دادن به کارکنان است. بر اساس تحقیقاتی که آقای دنیل پینک در کتاب انگیزه انجام داده است، سه عامل باعث ایجاد انگیزه در افراد می شود که یکی از این موارد افزایش مهارت و تبحر یافتن در شغل فرد است.

همه ما انسان ها دوست داریم پیشرفت کنیم و از درجا زدن و ثابت ماندن بیزار هستیم. بنابراین آموزش دیدن و ارتقای مهارت های تخصصی و غیر تخصصی باعث افزایش انگیزه کارکنان خواهد شد.

باور غلطی وجود دارد که خیلی از افراد به آن باور دارند. می گویند پول بابت آموزش کارمند خود بدهیم که چه اتفاقی بیفتد!

واقعیت این است که این هزینه ای که می کنید در نگاه اول یک هزینه است اما واقعیت این است که هزینه کردن بابت آموزش، نوعی سرمایه گذاری است که در دراز مدت به افزایش درآمد شما کمک خواهد کرد.

انگیزه کارکنان

استقلال عمل دادن به کارکنان

دومین پارامتر موثر در انگیزه و بهره وری کارکنان حس استقلال عمل است. تا به حال به این فکر کردید که هیچ انسانی از جبر و نداشتن احساس استقلال عمل متنفر است.

کمی به فرزندان خود نگاه کنید. اگر به یک فرزند خردسال بگویید حتما باید همین جا بشینی و از سر جایت تکان نخوری، چه اتفاقی در این شرایط می افتد؟ مطمئنا فرزند خردسال هر کاری می کند تا در این مکان ننشیند. دلیلش چیست؟ چون آزادی او سلب شده است.

باور کنیم یا نه، همه ما همان کودکان و فرزندانی هستیم که بزرگ شده ایم ولی تقریبا نیاز های ما از زمان بچگی تغییری نکرده است.

برای اینکه با نیاز های خود بیشتر آشنا شویم و بتوانیم به درک درستی از انسان ها برسیم توصیه می کنم کتاب آیین دوست یابی و تاثیرگذاری بر افراد را مطالعه کنید. کتابی واقعا عجیب است.

بنابراین به این نکته توجه داشته باشیم که برای کار کارمندمان آزادی قائل باشیم و او را محدود نکنیم. اگر احساس آزادی را از کارمند خود بگیرید درست است که مثل یک کودک مخالفت نمی کند اما این عدم رضایت در قالب کاهش انگیزه نمایان خواهد شد.

آینده حرفه پزشکی تا ۳۰ سال آینده چه تغییر و تحولی خواهد داشت. در این مقاله به بررسی دقیق این موضوع خواهیم پرداخت. با ما در این مقاله همراه باشید.

حقوق کافی و کمی بیشتر از ….

نکته اول در افزایش انگیزه توجه به حقوق کارکنان است. تقریبا در تمام منابع علمی دنیا که نگاهی به بحث انگیزه داشته باشیم متوجه خواهیم شد، حقوق بالا اصلا انگیزه بخش نیست ولی حقوقی که در حد متعارف باشد و نیازهای زندگی کارمند ما را برطرف می کند، برای انگیزه بخشی و راحت بودن خیال کارمند ما اساسی است.

وقتی حقوقی پایین تر از حد متعارف پرداخت می کنیم، فکر کارمند ما درگیر مخارج زندگی اش خواهد بود و قطعا نمی تواند با بهره وری بالا کار کند.

اما پرداخت حقوق بالا نیز لزوما انگیزه بخش نیست. در جایی که به کارمند خود حقوق بالایی پرداخت می کنیم ولی انگیزه خوبی در انجام کارها ندارد، باید به سایر موارد توجه داشته باشیم و سعی کنیم با روش های دیگر این انگیزه را در کارمند خود تقویت کنیم.

تشویق و تشکر از کارکنان برای افزایش انگیزه

یکی از انگیزه بخش ترین کاری که یک مدیر و یا یک پزشک در بیمارستان یا مطب خود می تواند انجام دهد، تشکر و قدردانی از کارکنان است که وقتی یک کارمند مورد تشویق و تقدیر مدیر مجموعه قرار می گیرد به افزایش انگیزه و حال خوب او بسیار کمک خواهد کرد.

متاسفانه در این زمینه معمولا از افرادی که بهره وری بالاتری دارند و کارهای خود را به خوبی و با دقت بالا انجام می دهند تقدیر و قدردانی نمی شود و این کار به مرور زمان باعث کاهش انگیزه کارمند ما خواهد شد.

تشویق و تقدیر از کارکنان

خوب است هرز از چند گاهی از کارکنان و کارمندان خود که به خوبی کار می کنند تقدیر و تشکر کنیم و این کار بر اساس تحقیقات حتی از پاداش و تشویق مالی بسیار انگیزه بخش تر است. پس لطفا این مورد را فراموش نکنیم. وقتی از یک فرد تشکر می کنیم احساس ارزشمندی برای فرد ایجاد خواهد شد و توان و قدرت او در انجام کار ها بالاتر می رود.

فقط نکته ای که وجود دارد آن است که به هیچ وجه تعریف، تشویق و تقدیر نباید بی علت باشد و حتما باید دلیل قابل توجیهی برای تقدیر وجود داشته باشد. وقتی بی علت از کسی تعریف می کنیم، نتیجه عکس هم خواهیم گرفت.

همراه تیم بودن و در کنار گروه کار کردن

یکی از نکاتی که شاید مدیران ما مخصوصا مدیران بخش دولتی در اکثر نهادها به آن توجه نمی کنند این است که باید خود را برای لحظاتی در طول روز و یا در طول هفته در کنار تیم زیر مجموعه خود قرار دهند و با آن ها خوش و بش داشته باشند. یک واقعیت است که همه کارکنان نگاهشان به بالادست خود است و این واقعیت قابل انکار نیست.

مدیری که خود را از جمع تیم و کارکنانش دور می سازد به مرور زمان احساس خوشایند کار در مجموعه به مرور زمان کم رنگ تر می شود و انگیزه کارکنان کمتر خواهد شد.

حتی اگر یک دورهمی ترتیب داده شود و همه کارکنان به همراه مدیر خود به یک رستوران بروند، رابطه صمیمانه تری بین مدیر و کارکنانش ایجاد خواهد شد. بیشتر مدیران به دلیل اینکه اعتقاد دارند کارکنانشان در آینده سرکشی می کنند و از این صمیمیت سو استفاده می کنند از برگزاری چنین دورهمی هایی خودداری می کنند.

در واقع این یک باور اشتباه است و مدیر مجموعه در آینده نیز می تواند از کارکنانش انتظار مسئولیت پذیری داشته باشد. تا به حال دبیر و استادی نداشته اید که با دانش آموزان و یا دانشجویانش صمیمی باشد ولی اجازه سو استفاده از رفتار های خود را به آن ها ندهد. این ها مواردی است که به اصول مدیریتی باز می گردد که در آینده بیشتر درباره آن ها صحبت خواهیم کرد.

جشن گرفتن در رویدادهای خوب مرکز درمانی

یکی از مواردی که به انگیزه بخشی به کارکنان کمک می کند این است که در رویدادهای خوب مثل رسیدن به اهداف تعیین شده، تغییر دکوراسیون و یا تغییر مکان مطب یا بیمارستان، سالگرد بازگشایی مطب یا مرکز درمانی که از طرف مدیر مجموعه جشنی برای این موارد برگزار شود که این مورد نیز به افزایش امید و انگیزه کارکنان کمک خواهد کرد.

پاداش های پیش بینی نشده!!

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که چگونه به کارمندان خود پاداش دهید. شاید در بازه هایی از کار اینقدر فشار کار زیاد باشد که بخواهید از کارمند یا منشی خود تقدیر کنید و پاداشی برای این موضوع در نظر بگیرید. یک اصل کلی در پاداش وجود دارد و آن این است که پاداش باید پیش بینی نشده باشد.

زمانی که به صورت پیش بینی شده به کارمند پاداش می دهید به مرور زمان تبدیل به حالت شرطی می شود. یعنی کارمند شما انتظار پاداش دارد و زمانی که پاداشی در نظر نگیرید انگیزه کارمند یا منشی شما کاهش خواهد یافت. بنابراین این نکته را فراموش نکنید که پاداش ها باید به صورت پیش بینی نشده باشند.

مشارکت دادن کارکنان در جلسات و تصمیمات

روش دیگر برای افزایش انگیزه کارکنان خود، مشارکت دادن کارمندان و منشی ها در تصمیمات و جلسات است. زمانی که تصمیمی به صورت جمعی گرفته می شود چون تک تک افراد در تصمیم گرفته شده نقش دارند، بنابراین سعی می کنند که این هدف محقق شود و تمام تلاش خود را به کار می گیرند.

جلسات با کارمندان

البته باید به این نکته توجه داشت که قطعا حضور افراد بیشتر در جلسه، شاید تصمیم گیری را دشوار تر کند و نظم جلسه تا حدودی به هم ریزد ولی هر از چندگاهی نیاز است که این جلسات برگزار شود و با مدیریت درست و سبک مدیریت اقتدارگرایانه، جلسه مدیریت شود تا هم نظر همه افراد در جلسه مطرح شود و از طرفی نظر نهایی را مدیر مجموعه بر اساس شنیدن نظرات دیگران اتخاذ کند.

با ۷ تکنیک کاملا کاربردی در بازاریابی پزشکی آشنا شوید و با پیاده سازی آن ها در مطب یا بیمارستان به درآمد های بالاتری برسید.

پر رنگ کردن آرمان در افزایش انگیزه

و اما مهمترین و یکی از اساسی ترین روش های افزایش انگیزه، روشن کردن مشعل آرمان است. آرمان به نوعی رسالت کاری است. متاسفانه خیلی از افراد فکر می کنند داشتن رسالت در زندگی یک امر صرفا تشریفاتی است و به آن توجهی ندارند. اما واقعیت این است که یکی از اساسی ترین روش های افزایش انگیزه روشن کردن و تبیین مجدد آرمان است.

آرمان داشتن یعنی من از زندگی و کاری که انجام می دهم چه چیزی می خواهم و چه چیزی برای من مهم است و می خواهم چه اثری در این دنیا داشته باشم! زندگی بدون آرمان و رسالت عملا زندگی بدون هدفی است و افراد بدون آن که بدانند به کجا خواهند رسید به حرکت خود ادامه می دهند و در نهایت وقتی از کار خود بازنشسته می شوند با حس پوچی مواجه خواهند شد. آرمان مهمترین بخش زندگی است که به زندگی و کار معنا می دهد.

رسالت زندگی و کاری

حرف آخر …

یک زمانی فکر می کردم، پول در زندگی همه چیز است اما به مرور زمان و با مطالعه هایی که داشتم متوجه شدم پول در زندگی همه چیز نیست. پول هدف زندگی نیست. پول نتیجه است! آن هم نتیجه اهداف متعالی که در زندگی برای رسیدن به آن اهداف تلاش می کنیم و در میانه راه به پول هم می رسیم.

امیدوارم نتیجه این مقاله برای شما کاربردی باشد و متوجه شده باشید که پول برای انگیزه کارکنان شما کافی نیست. شاید زمانی که حقوق کارمند خود را افزایش می دهید تا حدود یک ماه بهره وری بالاتری از کارمند خود مشاهده کنید اما خواهید دید که مجدد انگیزه کارمند شما کاهش خواهد یافت. که در این مقاله سعی کردیم روش هایی که به افزایش انگیزه کارکنان شما کمک می کند، اشاره کنیم.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
  • ناشناس 30 آذر 1398 / 3:10 بعد از ظهر

    امتیاز بینندگان:۱ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.