آینده پزشکی ۳۰ سال بعد چگونه است؟

آینده پزشکی در جهان

شاید جالب باشد بدانیم آینده حرفه پزشکی چه تغییراتی می کند و چه مشاغلی اضافه یا کم می شود. چه مهارت هایی خواستار پیدا می کند و ارزش چه مهارت هایی کاهش می یابد. بر اساس مطالعاتی که انجام شده است این مسائل را بررسی خواهیم کرد.

دنیای امروز با دنیای ۳۰ سال پیش خیلی متفاوت است. همه ما رشد تکنولوژی را در زندگی روزمره خود به طور محسوس احساس کردیم و تکنولوژی، بسیاری از مشاغل را تغییر داده است.

حتما خاطرمان هست که تا چند سال گذشته برای گرفتن آژانس باید به برچسب های درب منزلمان نگاه می کردیم تا یک آژانس خوب پیدا کنیم و با نگرانی منتظر می ایستادیم که آیا آژانس مورد نظرمان، سرویس را به موقع می فرستد یا نه!

اما تکنولوژی چه اتفاقاتی را رغم زد؟ به یک باره شاهد بودیم تاکسی های اینترنتی در کشور توسعه پیدا کردند.

اما چه اتفاقی برای آژانس ها در شهرهای بزرگ افتاد؟ شاید چند هزار شغل در عرض کمتر از یک سال دگرگون شد و جای خودش را به تاکسی های اینترنتی داد.

سوالی که باید به آن فکر کنیم، این است که در حرفه پزشکی چه تغییراتی تا ۲۰ یا ۳۰ سال آینده امکان تغییر دارد؟ آیا ما خودمان را برای آن تغییرات آماده کرده ایم یا خیر؟

ماهی داخل تنگ آب

به نظر شما آژانس ها، هرگز فکر می کردند که یک روز شغلشان از دست برود و بی رونق شود؟

آینده پزشکی همین گونه باقی می ماند؟

اگر کمی دقیق شویم متوجه خواهیم شد در هر حرفه ای امکان تغییرات وجود دارد. بعضی مواقع، تغییراتی که به واسطه تکنولوژی اتفاق می افتد کسب و کار را تنها با تغییرات کوچکی مواجه می کند.

مثلا زمانی که رایانه و اینترنت وارد اداره ها شد طبقه بندی اطلاعات و پیگیری اسناد و مدارک راحت تر اتفاق افتاد اما مشاغل زیادی حذف نشد. پس این تغییر در ادارات ما، یک تغییر کوچک به حساب می آمد.

اما گاهی به کلی ساختار یک حرفه تغییر می کند مانند مثالی که ابتدای بحث مطرح کردیم.

اکثر مشاغل در دنیای تکنولوژی دچار تغییرات بزرگ و کوچکی شده اند یا در آینده خواهند شد. اما سوال اساسی اینجاست که با این رشد سریع در تکنولوژی، حرفه های پزشکی هم دچار تغییر خواهند شد؟

پاسخ این پرسش به احتمال بسیار زیاد، مثبت است. برای اینکه پاسخ این پرسش را بررسی کنیم باید سری به کتاب “ذهن کامل نو” از آقای دنیل اچ پینک بزنیم:

کتاب ذهن کامل نو

آقای پینک در این کتاب مشاغل را به دو دسته طبقه بندی می کند. مشاغلی که قابلیت الگوریتم سازی و روتین سازی دارد و مشاغلی که نیاز به ابداع، خلاقیت، هنر و مهارت های انسانی دارد که از پس رایانه ها بر نمی آید.

همه مشاغلی که امکان الگوریتم سازی یا روتین سازی داشته باشند می توانند توسط رایانه ها و با برنامه نویسی انجام شوند.

پس امکان اینکه خیلی از مشاغل روتین، در آینده توسط ربات ها، اپلیکیشن ها، نرم افزارها و … انجام شود بسیار بالا است.

حال این سوال پیش می آید که در پزشکی چه مشاغلی روتین هستند و چه مشاغلی و چه مهارت هایی نیاز به ارتباطات انسانی دارند؟

چه شغل هایی در پزشکی تغییر می کند؟

با توجه به توضیحاتی که تا اینجا به آن اشاره کردیم، شغل هایی که الگوریتیمک هستند امکان دارد در آینده از حرفه پزشکی حذف شوند.

بنابراین منشی های بیمارستان ها و مطب ها در آینده به شدت تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. همان طور که امروزه هم شاهد آن هستیم که سیستم های وقت دهی از طریق اپلیکیشن و کامپیوتر انجام می شود، نقش منشی های مراکز درمانی را کم رنگ تر کرده است.

اما مشاغل اصلی پزشکی نیز از تغییرات مصون نخواهند بود. با توجه به اینکه امروزه بسیاری از تشخیص های پزشکی قابلیت الگوریتم سازی دارد، پس درمان در پزشکی نیز دچار تغییراتی خواهد شد.

برای مثال، در آینده ی نزدیک شاهد خواهیم بود که سیستم های رایانه ای بتوانند با استفاده از تحلیلِ نتایجِ آزمایش خون و تصویربرداری، یک بیماری را با درصد بالایی درست تشخیص دهند.

پس نقش پزشکان در تشخیص بیماری به مرور زمان کم رنگ تر خواهد شد.

با احتمال خیلی بالایی می توان گفت در آینده مهارت هایی همچون حفظ کردن کتاب های پزشکی کم کم جای خود را به سیستم های تشخیصی و الگوریتم های هوش مصنوعی خواهد داد و دیگر پزشکان نیازی ندارند چند هزار صفحه کتاب را در ذهن خود انباشته کنند.

اما در این بین بعضی از مهارت های ارتباطی هیچ گاه ( یا حداقل می توانیم بگوییم به احتمال بسیار ضعیف) نمی توانند روتین سازی شوند و نقش کلیدی در آینده حرفه پزشکی دارند و وجه تمایز و رقابت بر سر این موارد خواهد بود.

در ادامه بررسی می کنیم چه مهارت هایی امکان روتین سازی به وسیله رایانه ها را ندارند و از طریق انسان ها باید انجام شوند.

در آینده کدام مهارت های پزشکی لازم و ضروری است؟

مهارت های انسانی، مهارت هایی هستند که رایانه ها و سیستم ها قادر نیستند آن ها را انجام دهند. به این مهارت ها مهارت های راست-مغزی می گویند. فعالیت های راست-مغزی، فعالیت هایی هستند که در نیم کره راست مغز اتفاق می افتند.

فعالیت هایی از قبیل موسیقی، هنر، خلاقیت و طراحی از فعالیت های نیم کره راست مغز نشات می گیرند.

هنر و خلاقیت

اما در کنار این فعالیت ها، مهارت هایی هم هستند که در نیم کره راست مغز اتفاق می افتد و تنها مختص انسان است و رایانه ها به این راحتی ها از پس آن بر نخواهند آمد.

مهارت هایی مثل همدلی کردن با بیمار جز مهارت های ارتباطی است که سیستم ها از انجام آن عاجزند.

بنابراین در آینده ای نزدیک یعنی چیزی در حدود ۱۰ تا ۳۰ سال آینده، خدمات بهداشتی و درمانی به سطح بالاتری وارد خواهد شد.

پس لازم است خود را تا ۱۰ سال آینده آماده کنیم تا بتوانیم در عصر جدیدی که پیش روی حرفه پزشکی است حرفی برای گفتن داشته باشیم.

همدلی کردن با بیمار در آینده حرفه پزشکی

همدلی کردن مهارت جالب، سخت و در عین حال تاثیرگذاری است. همدلی یعنی برای دقایقی که با بیمار هستیم دنیا را از زاویه نگاه او ببینیم. اینکه او چطور دنیا را می بیند و در آن لحظه چه احساسی دارد!

در همدلی کردن عوامل مختلفی دخیل است. از حالات چهره، عقاید درونی، طرز فکر و … که این مقاله موضوع بحث ما نیست. اما دیدن دنیا از دریچه دید یک انسان دیگر تعریف خیلی ساده ای از همدلی است.

آینده پزشکی در همدلی است

همدلی با بیمار

وقتی با فردی همدلی می کنیم با احساسات واقعی آن فرد روبه رو می شویم و به خوبی حالات و روحیات فرد را درک می کنیم.

در همدلی کردن، گوش دادن موثر نیز بسیار اهمیت دارد. اگر بتوانیم به درستی به صحبت بیمارمان گوش کنیم، شرایط اولیه همدلی بهتر مهیا می شود.

اگر تمایل دارید با گوش دادن موثر در حرفه پزشکی آشنا شوید، کتاب الکترونیکی گوش دادن موثر در حرفه پزشکی سایت تپش قلب را مطالعه کنید.

یکی از روش های تقویت همدلی شرکت در دوره ها و کلاس های آموزشی است که می توان مهارت همدلی را تقویت کرد. حتی شرکت در کلاس های آموزش تئاتر نیز می تواند در ایجاد احساس همدلی کمک کننده باشد.

لازم است دانشجویان رشته های پزشکی به این موضوع اهمیت دهند زیرا وجه تمایز آنها در آینده نسبت به رقیبان خود، دقیقا همین نکات است.

خیلی جالب است بدانیم بر اساس آمار و ارقام، پزشکی که با بیمار همدلی بیشتری داشته است، با احتمال بیشتری بیمارش بهبود پیدا می کند و پیروی از مسیر درمان بسیار بالاتر می رود. بنابراین همدلی بر درمان بیمار هم بسیار تاثیرگذار است.

اگر تمایل دارید مرکز شما نسبت به سایر مراکز درمانی و خدماتی متفاوت باشد، حتما چند مقاله زیر را مطالعه کنید:

پزشکان حتما مراقب ترس بیماران باشید

اصول مکالمات تلفنی در مراکز درمانی

۷ تکنیک کاملا کاربردی در بازاریابی پزشکی

مهارت های ارتباطی پزشکی-بخش اول: سفید شدن مغز در بحران ها

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه
 • ناشناس 17 تیر 1399 / 2:45 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۳ ستاره

 • ناشناس 10 خرداد 1399 / 9:22 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۲ ستاره

 • اميرعلی تولايی 9 اسفند 1398 / 8:20 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 12 مهر 1398 / 3:08 بعد از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.