کپسول آندوسکوپی: روشی جایگزین برای آندوسکوپی های مرسوم

کپسول تصویربرداری

آندوسکوپی یکی از روش های رایج در تصویربرداری از دستگاه گوارش است. انجام آندوسکوپی که کمی برای بیماران سخت و آزار دهنده است چند سالی است با روش دیگری که استفاده از کپسول تصویربرداری است جایگزین شده است. با ما در این مقاله جالب همراه باشید و با علم روز دنیا آشنا شوید.

آشنایی با آندوسکوپی

آندوسکوپی یا درون بینی، روشی تصویربرداری است که به وسیله آن از اعضای داخل بدن مثل سیستم گوارش، مری، معده، دوازدهه، روده کوچک و … تصویربرداری می شود. آندوسکوپی از طریق لوله ای نازک و مقاوم که از داخل دهان و نای وارد بدن می شود، تصویربرداری را از طریق دوربین و سیستم های پردازش گر انجام می دهد.

آندوسکوپی های رایج، معمولا سختی هایی را برای بیماران ایجاد می کند. از جمله اینکه ورود این لوله به داخل نای، باعث خراش و آسیب های جزئی به سیستم نای می شود که در بلعیدن غذاها احساس ناخوشایندی را برای بیماران ایجاد می کند.

آندوسکوپی

از دیگر ناراحتی هایی که بیماران را کمی به سختی می اندازد، استفاده از ملین هایی برای تخلیه کامل دستگاه گوارش است که باعث خسته شدن و احساس گرسنگی شدید می شود.

چگونه شرح حال بیماری خود را برای پزشک بازگو کنیم تا از خطاهایی که امکان دارد در زمان ویزیت به وجود آید، جلوگیری کنیم. مقاله ای جالب و کاربردی. برای سلامتی خودتان این مقاله را مطالعه کنید!

آندوسکوپی با کپسول روشی نوین و کم دردسر

در چند سال اخیر و با توجه به رشد تکنولوژی، روش های جدیدی برای انجام آندوسکوپی ابداع شده است که تا مقدار زیادی مشکلات ناشی از آندوسکوپی های معمول را ندارد.

یکی از این روش ها که امروزه به صورت تجاری در مراکز درمانی و بیمارستانی در بسیاری از کشورهای جهان استفاده می شود، آندوسکوپی به وسیله کپسول های تصویربرداری است.

این کپسول ها به گونه ای طراحی شده اند که مانند یک قرص بلیعیده می شوند و تصویربرداری را با استفاده از دوربین هایی که در آن تعبیه شده است، انجام می دهد.

ابعاد کپسول آندوسکوپی

البته دقت این روش تصویربرداری به مانند روش سنتی و مرسوم آندوسکوپی نیست ولی تصاویری که تولید می شود، دقت کافی برای تشخیص توسط پزشک را دارند.

روش انجام تصویربرداری با کپسول

انجام آندوسکوپی با کپسول های تصویربرداری به این صورت است که بیمار باید از چند ساعت قبل ناشتا باشد و معده و روده تخلیه شده باشد. در این روش، کپسول تصویربرداری توسط بیمار بلعیده می شود و توسط سیستم های ارسال وای فای، بلوتوث و یا سنسورهایی که در آن تعبیه شده است، تصاویر و فیلم های گرفته شده توسط دوربین برای پزشک ارسال می شود.

انجام این آزمایش چیزی در حدود ۱۱ تا ۱۲ ساعت، به طول خواهد انجامید. برای دیدن فیلم ها و تصاویر نیز باید زمان زیادی گذاشت تا تمام تصاویر و فیلم ها توسط تکنسین مربوطه بررسی شود.

اگر چه کیفیت تصاویر ساخته شده در این کپسول ها با روش های متداول آندوسکوپی برابر نیست ولی تصاویر به نحوی است که پزشک می تواند ضایعات و مشکلات سیستم گوارش را بررسی کرده و در صورت نیاز جزئیات تصویر را مشاهده کند.

با ۲ نکته ای که هنگام مرخص شدن از بیمارستان باید توجه داشته باشیم آشنا شویم تا از مشکلات آینده آن در امان باشیم.

کپسول های آندوسکوپی با اشعه ایکس

نسل بعدی کپسول های تصویر برداری آندوسکوپی نیز در یکی دو سال گذشته طراحی و ساخته شده است و مجوزهای لازم برای ورود به مراکز بیمارستانی را دریافت کرده است.

جدیدترین تکنولوژی، که با نام تجاری C-Scan Cap وارد حرفه پزشکی شده است، کپسولی است که یک منبع تولید کننده اشعه ایکس به همراه سایر قطعات و باتری در داخل آن تعبیه شده است.

کپسول اشعه ایکس آندوسکوپی

روش انجام این روش به این صورت است که بیمار ابتدا کپسول حاوی اشعه ایکس را می بلعد و از طریق سنسورهایی که روی پوست او تعبیه شده است، تشعشع ماده ایکس دریافت شده و موقعیت مکانی اطلاعات ارسالی توسط ماده حاجب شناسایی می شود.

نحوه کار کپسول

نکته جالب در این روش این است که نیازی به خوردن هیچ گونه ملین برای انجام تصویربرداری نیست و بیماران به راحتی و بدون دردسر می توانند این آزمایش را انجام دهند.

نحوه ایجاد تصاویر در آندوسکوپی با کپسول های اشعه ایکس

برای ایجاد تصاویر در این کپسول ها، از دو پدیده اشعه ایکس استفاده می شود.

اولین روش دریافت امواج تابیده شده از اشعه ایکس توسط سنسورهای تعبیه شده بر روی پوست است که از طریق آن می توان موقعیت بافت مورد نظر را تشخیص داد.

اما برای تشخیص ضایعات داخل بافت، از پدیده پراکندگی اشعه ایکس استفاده می شود. زمانی که کپسول داخل کولون است، امواجی از اشعه ایکس به دیواره های بافت کولون تابیده شده و بازتاب آن مجددا به کپسول برخورد می کند.

نحوه کار سیستم

با دریافت و تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که به کپسول تصویربرداری رسیده است می توانند ضایعات و مشکلاتی که در راه روده، معده و … وجود دارد را تشخیص و تصاویر آن را ایجاد کنند.

اميرعلی تولايی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
 • ناشناس 24 خرداد 1399 / 10:26 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • ناشناس 12 خرداد 1399 / 11:49 قبل از ظهر

  امتیاز بینندگان:۵ ستاره

 • محمدرضا 30 دی 1398 / 7:43 بعد از ظهر

  سلام .خسته نباشید. خواستم بدونم این روش کپسول دوربین دار در کدام درمانگاه هها و بیمارستان ها انجام میشه ۲.دوره آزمایش چند روز طول میکشه (چون شهرستانی هستم مهمه)۳.مبلغ آزمایش چقده؟ لطف بزرگی می کنید اگه پاسخ بدین.

  • اميرعلی تولايی 29 مرداد 1399 / 11:59 بعد از ظهر

   لطفا در گوگل سرچ بفرمائید ” انجام آندوسکوپی با کپسول” و احتمالا باید جواب سوال خود را در صفحات سرچ گوگل پیدا بفرمائید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.