آستیگماتیسم چیست؟ علل،تشخیص،درمان و…

این کلمه را شاید از زبان افراد عینکی بسیار شنیده باشیم و به این معنی است که چشم به طور کامل گرد نیست. تقریبا همه ما این معضل را تا حدودی داریم.

یک چشم معمولی شبیه یک توپ کاملا گرد است. نور به درون آن رفته و خم شده و در همه جهات به طور مساوی می رود، که باعث می شود شما یک دید کاملا واضح داشته باشید.

 اما اگر چشم شبیه یک بیضی یا شکل پشت قاشق باشد، نور در یک جهت بیشتر از دیگری خم می شود. این به این معنی است که چشم تنها بر بخشی از جسم متمرکز می شود که باعث می شود اشیاء با فاصله، تار و مواج به نظر برسند. برای یک چشم پزشک راحت است تا با تجویز عینک، لنز یا عمل جراحی این معضل را رفع کند.

چه چیزی باعث آستیگماتیسم می شود؟

این امری کاملا طبیعی است و اکثر مردم با آن متولد می شوند. ما علت دقیق آن را نمی دانیم. شما می توانید پس از آسیب چشم، بیماری چشم یا جراحی به آستیگماتیسم مبتلا شوید. ابتلا به آستیگماتیسم در زمان مطالعه در نور کم یا  نزدیک شدن بیش از حد به تلویزیون خرافاتی بیش نیستند.

آستیگماتیسم چشم

آیا می دانستید شکستن قولنج گردن ممکن است منجر به سکته مغزی شود؟ در مقاله ای جامع با عنوان شکستن قولنج گردن و سکته مغزی: ارتباطی وجود دارد؟ به این موضوع پرداختیم.

علائم آن چیست؟

ممکن است افراد بینایی تار را به حساب خستگی بدن یا خستگی چشم بگذارند اما این نشانه اصلی آستیگماتیسم است. اگر نمی توانید به وضوح ببینید، یک نوبت معاینه چشم بگیرید تا منبع مشکلات خود را پیدا کنید.

چگونه تشخیص داده می شود؟

مسلما پس از معاینه توسط پزشک تشخیص داده می شود. پس از انجام معاینه کامل چشم توسط پزشک ممکن است به دوربینی یا نزدیک بینی نیز مبتلا باشید. از آنجا که علائم آستیگماتیسم به آهستگی اتفاق می افتد، اگر متوجه تغییراتی در بینایی خود شدید، حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

چگونه آستیگماتیسم درمان می شود؟

تقریبا تمام موارد را می توان با عینک یا لنز اصلاح کرد. اما اگر فقط مبتلا به آستیگماتیسم با نمره ی کم هستید و مشکل بینایی دیگری ندارید، ممکن است به اینها نیز  نیازی نداشته باشید.

آستیگماتیسم نامنظم به مراتب کمتر رایج است و به مشکلات قرنیه ارتباط دارد. یکی از رایجترین موارد، کراتوکونوس است که در آن قرنیه معمولی شما به شکل مخروطی تبدیل می شود.

آستیگماتیسم نامنظم

دو روش درمانی برای سطوح رایج آستیگماتیسم وجود دارد:

لنز های اصلاحی: به معنی عینک یا لنزهای تماسی است. اگر شما آستیگماتیسم داشته باشید، پزشک شما احتمالا نوع خاصی از لنزهای نرم که توریک نامیده می شود برای شما تجویز می کند. اگر مورد شما شدیدتر باشد، ممکن است نیاز به یک لنز تماسی سخت داشته باشید. چشم پزشک شما متوجه خواهد شد که کدام یک برایتان بهترین گزینه است.

جراحی انکساری: این عمل جراحی لیزر، قرنیه را تغییر می دهد. بیش از یک نوع از این عمل وجود دارد، بنابراین چشم پزشک به شما کمک خواهد کرد تا یکی از موارد مناسب را انتخاب کنید.

از بخش سلامت چشم در مجله خبری webmed

مجتبی عبدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.